8 Αυγ 2008

Παοκ Ηράκλειας - ΕΛΠΙΣ 1-0

14/1/2007 11η Αγωνιστική
Πρώτη ήττα της Ελπίς τη φετινή αγωνιστική περίοδο, στη δύσκολη έδρα του Παοκ Ηράκλειας. Η ομάδα έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς και με αντεπιθέσεις. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, ο Μπαρακλής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνη προβολή, μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή, που κατά τ’ άλλα ήταν άψογος. Ο Παοκ είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά ο Μανώλης τις «καθάρισε» εντυπωσιακά. Εμείς είχαμε τρία καλά απ’ ευθείας φάουλ από τον Χριστοδούλου που ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ και κορυφαία στιγμή γύρω στο 75’, όταν μετά από πλασέ του Θεοδόση, η μπάλα έφτασε στον Λαζάρου, που χωρίς πίεση πλάσαρε σε σχεδόν κενή εστία, αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι! Φάση για να τραβάς τα μαλλιά σου! Και εκεί που νομίζαμε ότι το παιχνίδι θα τελείωνε έτσι, στο 88’ μετά από ένα γέμισμα στη περιοχή μας, η μπάλα έφτασε στη μικρή περιοχή και εύκολα έγινε το 1-0. Αν και περιμέναμε καλύτερη εμφάνιση από την Ελπίς, έτσι πως πήγε ο αγώνας αξίζαμε την ισοπαλία, αγωνιζόμενοι και με 10 παίκτες, αλλά ήμασταν άτυχοι. Αρκετοί φίλαθλοι ήρθαν από το Χορτερό για τον αγώνα.